O mnie

Dorota Łoboda o mnie

Chcę lepszej Polski dla moich córek i sama nie chcę żyć w opresyjnym państwie.

Dorota Łoboda o mnie demokracja
Dorota Łoboda o mnie demokracja
Dorota Łoboda o mnie trybuna

W 2023 roku zostałam wybrana do Sejmu RP X kadencji.

Należę do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, Podkomisji stałej do spraw jakości kształcenia i wychowania (przewodnicząca), Podkomisji stałej do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi, samorządowymi i związkami zawodowymi, Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Podkomisji stałej do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi, Komisji Łączności z Polakami za granicą, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży (przewodnicząca).

Należę także do Parlamentarnego Zespołu do spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+, Parlamentarnego Zespołu ds. ADHD, Parlamentarnego Zespołu ds. m. st. Warszawy, Parlamentarnego Zespołu ds. Reformy Prawa Rodzinnego (wiceprzewodnicząca), Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, Parlamentarnego Zespołu na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro, Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet i Parlamentarnego Zespołu „Rodzice dla klimatu” (wiceprzewodnicząca).  

Byłam radną m. st. Warszawy, przewodniczącą Komisji Edukacji, prezeską fundacji Rodzice Mają Głos, członkinią Warszawskiej Rady Kobiet, wiceprzewodniczącą Warszawskiej Rady Edukacyjnej i aktywistką Ogólnopolskiego Strajku Kobiet.

Od dziecka mieszkam w Warszawie, to moje miasto.

Cała moja droga edukacyjna i zawodowa jest z nim związana. Od Szkoły Podstawowej nr 258 na Pradze-Północ, poprzez XI LO im. Mikołaja Reja, Wydział Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego po pierwszą pracę w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Przez wiele lat na Żoliborzu prowadziłam własny żłobek i szkołę językową dla dzieci

Moja działalność aktywistyczna rozpoczęła się od zakończonej sukcesem walki o lekcje etyki w szkole moich córek. Przez wiele lat przewodniczyłam radzie rodziców i wspólnie z grupą zaangażowanych matek i ojców działaliśmy w małej szkolnej społeczności. I wtedy przyszła Anna Zalewska ze swoją reformą.

Z kilkoma matkami założyłyśmy na Facebooku fanpage Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji chcąc sprawdzić czy są osoby, które – tak jak my – wiedzą, że zmiany planowane przez PiS zdemolują polską szkołę. Okazało się, że takich jak my są tysiące.

Zorganizowałam wiele demonstracji, pikiet i protestów, podważałam zasadność reformy podczas sejmowych komisji i debat. Byłam głosem rodziców, którzy nie godzili się na eksperyment na swoich dzieciach.

Dorota Łoboda o mnie bańki

Kiedy okazało się, że nikt nas nie słucha, postanowiliśmy się policzyć i rozpoczęliśmy zbiórkę podpisów pod obywatelskim wnioskiem o referendum w sprawie reformy edukacji. Wraz z innymi rodzicami, nauczycielkami, nauczycielami, przedstawicielami i przedstawicielkami opozycji parlamentarnej i pozaparlamentarnej, organizacjami i ruchami społecznymi staliśmy na ulicach polskich miast i zbieraliśmy podpisy. Zebraliśmy ich prawie milion.

Kiedy jako przedstawicielka komitetu referendalnego miałam wystąpić w Sejmie, aby w imieniu 910 tysięcy obywatelek i obywateli prezentować wniosek, marszałek Kuchciński w ostatniej chwili zabronił mi wejścia na mównicę, a PiS wrzucił nasze podpisy do sejmowej niszczarki.

To był punkt zwrotny, który zmotywował mnie do dalszej walki, która wynikała z niezgody na to, aby polityk odbierał głos obywatelce. Wierzę w siłę kobiet i w to, że to my jesteśmy zmianą.

Za działalność na rzecz edukacji byłam nominowana do tytułu Superbohaterki Wysokich Obcasów, Człowieka Roku Gazety Wyborczej i Warszawianki Roku.

Mam dwie córki oraz adoptowane ze schroniska dwie kotki i psa.

Jestem wegetarianką.

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn