Aktualności

Działamypełną parą!

12.04.2024

Zostałam wybrana na przewodniczącą Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Po raz pierwszy od bardzo wielu lat Sejm nie odrzucił projektów dotyczących aborcji tylko skierował je do komisji.

Kierowanie pracami tej komisji jest dla mnie wielkim wyzwaniem i odpowiedzialnością.

09.04.2024

W Ministerstwie Edukacji Narodowej rozmawiamy o wsparciu dzieci z ADHD. Plany dotyczące oceny funkcjonalnej przedstawione przez ministrę Izabelę Ziętkę brzmią obiecująco.

System, który będzie zapewniał adekwatne wsparcie dzieciom w zależności od ich potrzeb, przeszedł pilotaż. Indywidualne potrzeby każdego dziecka muszą być postrzegane.

08.04.2024

Warszawska kampania prezydencka była fantastyczną przygodą.

Rafał Trzaskowski wygrał wybory! –> #PoProstuWarszawa

13.03.2024

Dziś odbyło się potkanie z organizacjami społecznymi zajmującymi się wsparciem edukacji dzieci cudzoziemskich, a w szczególności dzieci ukraińskich. Rozmawialiśmy o tym, jak mądrze wspierać integrację i jak zadbać o dzieci pozostające poza systemem.

Mamy raport NIK, mamy rekomendacje organizacji pozarządowych i propozycje MEN przedstawione przez Joannę Muchę.

Idziemy w dobrym kierunku.

12.03.2024

W weekend kobiety kandydujące w wyborach samorządowych opanowały Sejm.

W każdych wyborach otrzymałam olbrzymie wsparcie od kobiet. To oczywiste, że wspieram przyjaciółki i koleżanki walczące o mandat radnych.

07.03.2024

Rozpoczęliśmy prace nad nowelizacją Kodeksu Karnego, która ma polegać na zmianie definicji gwałtu i oparciu jej o świadomą zgodę oraz – uznaniu gwałtu za zbrodnię, nie występek, i podwyższeniu wysokości kary.

Nie chcemy, by kobiety musiały tłumaczyć się z tego, jak były ubrane, czy były trzeźwe, ilu miały w swoim życiu partnerów…

Za gwałt zawsze winien jest gwałciciel. Tylko tak oznacza zgodę!

24.02.2024

Wybory samorządowe coraz bliżej, będzie się działo!

Jestem rzeczniczką kampanii wyborczej Rafała Trzaskowskiego.

Mamy najlepszego kandydata na prezydenta i świetną drużynę. Ruszamy po zwycięstwo! 

20.02.2024

Sejmowa Komisja Edukacji otwiera się na współpracę z organizacjami społecznymi. Zainicjowałyśmy współpracę, w spotkaniu uczestniczyły przedstawicielki i przedstawiciele ponad 50 organizacji.

Dla mnie osobiście ta współpraca jest bardzo istotna. Przez ostatnie lata uczestniczyłam w sejmowych komisjach jako przedstawicielka strony społecznej i wiem, jaką wagę ma dobra współpraca

14.02.2024

Wraz z aktywistkami z całej Polski wzięłam dziś udział w ogólnoświatowej akcji przeciwko przemocy wobec kobiet One Billion Rising/Nazywam się Miliard.

Kobiety, które dziś dotarły do Sejmu, każdego dnia walczą na różne sposoby z przemocą fizyczną, psychiczną, seksualną i ekonomiczną. Prowadzą ośrodki wsparcia dla kobiet doświadczających przemocy, osób po gwałcie, walczą o ściągalność alimentów, wdrożenie Konwencji Stambulskiej, organizują protesty i nagłaśniają temat. I składają ustawy – dziś o zmianie definicji zgwałcenia  #TylkoTakOznaczaZgodę

09.02.2024

Sejm stał się dziś miejscem, w którym słychać było mowę nienawiści i kłamstwa dotyczące osób LGBTQ (tym razem Kaja Godek próbowała zakazać parad i marszów równości).

Jeszcze raz podkreślam – nie zgadzam się na dyskryminację i przemoc.

Wszyscy powinniśmy mieć te same prawa. 

08.02.2024

Debata o pigułce „dzień po” dostępnej bez recepty ukazała pokłady niewiedzy i hipokryzji prawicy.

A więc uporządkujmy:

  • tabletka „dzień po” to antykoncepcja awaryjna, a nie pigułka poronna, jej działanie polega na zapobieganiu zapłodnieniu, a nie przerwaniu ciąży;
  • tabletka jest dostępna bez recepty w całej Unii Europejskiej, na receptę – wyłącznie na Węgrzech i w Polsce;
  • stosuje się ją najczęściej wtedy, kiedy zawiodły inne metody antykoncepcji;
  • piętnastolatki mogą zgodnie z prawem uprawiać seks, ale nie mają dostępu do antykoncepcji awaryjnej;
  • jeśli chcemy, aby dziewczyny podejmowały odpowiedzialnie decyzję o rozpoczęciu współżycia, to zapewnijmy rzetelną edukację seksualną, a nie zakazujmy antykoncepcji;
  • tym, którzy martwią się o skutki uboczne podpowiadam, że popularne leki przeciwbólowe mają ich mnóstwo, a jakoś nie chcecie, by były na receptę. Dlaczego? Bo chodzi wam o kontrolę płodności, a nie dobro kobiet;

I ostatnia kwestia – stosowanie pigułki „dzień po” nie jest obowiązkowe. Nie chcesz, nie stosuj. Daj żyć innym po swojemu.

28.01.2024

Gramy warszawskim Żoliborzu! W tym roku jestem wolontariuszką w Sztabie WOŚP Witkacy. Spotykamy się 28 stycznia na żoliborskich ulicach.

Oprócz tego można wylicytować zwiedzanie Sejmu ze mną na dwóch aukcjach. Pierwsza, na Allegro, obejmuje zwiedzanie i wspólny obiad, oczywiście wegetariański. Drugą zorganizowała moja ulubiona Młodzieżowa Rada Bielan. Podczas wspólnego zwiedzania opowiem o kulisach sejmowej pracy, a dzieje się tam teraz mnóstwo emocjonujących rzeczy…

26.01.2024

Nasze uczennice i uczniowie nie są szczęśliwi i nie identyfikują się ze swoją szkołą – o tym mówią nam wyniki badań PISA. Edukacyjnie – z pozycji prymusów spadliśmy do średniaków.

Tak, spadki wynikające z pandemii zaliczyły wszystkie kraje. U nas jednak ten spadek był spektakularny, bo na skutki nauki zdalnej nałożył się efekt deformy edukacji.

Centrum Edukacji Obywatelskiej (CEO) zwraca też uwagę na niskie kompetencje społeczno-emocjonalne polskich uczennic i uczniów.

Dzisiejsze posiedzenie Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży poświęcone było wynikom badania PISA 2023. Wniosek – dużo pracy przed nami!

25.01.2024

Odmrażamy projekty obywatelskie. Za nami pierwsze czytanie projektu ustawy autorstwa ZNP, który zakłada powiązanie wynagrodzeń nauczycielek i nauczycieli ze średnią płacą. To jeden z elementów odbudowywania prestiżu zawodu – zaplanowane w budżecie podwyżki są pierwszym i niezbędnym krokiem. Dalszym jest dialog i poważne traktowanie projektu podpisanego przez ponad 200 tys. osób. Wiem, jakim wyzwaniem jest zbiórka podpisów, już nie jeden raz je zbierałam…

Projekt przez ponad dwa lata był zamrożony przez PiS, a więc wymaga modyfikacji. Trafi do dalszych prac w komisji.

Cieszę się, że na sejmowej galerii kibicowały nam dziś moje ulubione związkowczynie!

23.01.2024

Dziś wizyta w moim przedszkolu. Wiele rzeczy się zmienia, ale pewne pozostają niezmienne przez lata – za górką w ogródku nadal nie można się chować…  Dziękuję pani dyrektorce Annie Szymanek za sentymentalną podróż do czasów dzieciństwa.

Jestem absolutną fanką przedszkoli i pracujących w nich nauczycielek i nauczycieli. Nie wyobrażam sobie bez nich dobrej edukacji.

17.01.2024

Gotowe i gotowi na zmianę w edukacji? My – jak najbardziej.

W Ministerstwie Edukacji rozmawiałyśmy/-liśmy dziś o planach na najbliższe miesiące i niezbędnych długofalowych zmianach.

Komisja Edukacji jest gotowa do wsparcia naszych ministr – Barbary Nowackiej i Katarzyny Lubnauer.

16.01.2024

Z rodzicami dzieci z ADHD rozmawialiśmy dziś o tym, jak zwiększyć społeczną świadomość tego najczęściej występującego w populacji zaburzenia neurorozwojowego, a także o tym, jak poprawić sytuację tych dzieci w szkole.

14.01.2024

Nie ma, że niedziela – dzieje się! O zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży dyskutowaliśmy dziś w najlepszym gronie. Dziękuję za wszystkie głosy i pytania, których było tyle, że debata mogłaby się nie kończyć. Wraz z Fundacją GrowSPACE trzymam ręką na pulsie młodych osób.

A teraz czas na rozwiązania ogólnopolskie!

29.12.2023

To już rok od powołania Warszawskiego Rzecznika Praw Uczniowskich. Jestem dumna, że warszawskie uczennice i uczniowie mają swojego rzecznika i – że miałam udział w jego powołaniu.

Gratuluję Damianowi Jaworkowi jego aktywności, pracy.

A teraz czas na rozwiązania ogólnopolskie!

28.12.2023

W Sejmie praca wre! 36 proc. wzrost subwencji oświatowej i 140 proc. wzrost dotacji przedszkolnej w stosunku do ubiegłego roku. Najwyższy w historii jednorazowy wzrost wynagrodzeń nauczycielek i nauczycieli (choć docelowo chciałabym powiązania tych wynagrodzeń z przeciętną płacą). -> Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży dziś zaopiniowała budżet. To była owocna końcówka roku!

21.12.2023

Podczas pierwszego posiedzenia Sejmu powołaliśmy Rzeczniczkę Praw Dziecka -> Monika Horna-Cieślak, uruchomiliśmy ponownie Komisję ds. Pedofilii, przywróciliśmy finansowanie in vitro, powołaliśmy sejmowe komisje i komisje śledcze oraz – oczywiście – powołaliśmy rząd. I rozpoczęliśmy prace nad budżetem. Działo się!

10.12.2023

Trwa kampania 16 Dni Przeciw Przemocy ze względu na Płeć (25 listopada-10 grudnia), a więc przypominamy, że tylko tak oznacza zgodę, a seks bez świadomie wyrażonej zgody to gwałt.

Czas na zmiany w polskim prawie, które proponuje mecenaska Danuta Wawrowska -> zmianę definicji gwałtu, by w Kodeksie Karnym znalazło się „wyrażenie świadomej i dobrowolnej zgody”.

07.12.2023

Złożyłam do sejmowej Komisji Etyki wniosek o ukaranie posła partii Konfederacja Wolność i Niepodległość Grzegorza Brauna za wypowiedź z trybuny sejmowej, w której zrównał osoby LGBTQ z pedofilami oraz nazwał Paradę Równości manifestacją sodomitów i paradą dewiantów.

W Sejmie – ani nigdzie indziej – nie ma miejsca na mowę nienawiści. Homofobia to nie pogląd, to dyskryminacja i forma przemocy

06.12.2023

Sejm RP X kadencji obraduje, pracę zaczynają także zespoły parlamentarne. Mamy za sobą pierwsze spotkania Parlamentarnego Zespołu do spraw Równouprawnienia Społeczności LGBT+, Parlamentarnego Zespołu ds. m.st. Warszawy (wybrano mnie sekretarzynią – dziękuję), Parlamentarnego Zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, Parlamentarnego Zespołu na rzecz zakazu hodowli zwierząt na futro, Parlamentarnego Zespołu Praw Kobiet i Parlamentarnego Zespołu „Rodzice dla klimatu” (jestem jedną z trójki wiceprzewodniczących).

21.11.2023

Sejm RP X kadencji wznowił prace, ruszają komisje. Będę pracować w dwóch stałych Komisjach Sejmowych:

– Edukacji, Nauki i Młodzieży (patrząc na moją dotychczasową działalność, to chyba oczywiste)

– Polityki Społecznej i Rodziny.

13.11.2023

„Uroczyście ślubuję rzetelnie i sumiennie wykonywać obowiązki wobec Narodu, strzec suwerenności i interesów Państwa, czynić wszystko dla pomyślności Ojczyzny i dobra obywateli, przestrzegać Konstytucji i innych praw Rzeczypospolitej Polskiej.”

 – Ślubuję! – Jako jedna z nowo wybranych posłanek i posłów (117 sejmowych debiutantek i debiutantów) złożyłam ślubownie podczas dzisiejszego, pierwszego posiedzenia Sejmu RP.

I – tak, czuję presję, mam świadomość odpowiedzialności, a także – pełną gotowość do ciężkiej pracy.

26.10.2023

Dziś w Sali Kolumnowej Sejmu Państwowa Komisja Wyborcza wręczyła nowo wybranym posłom i posłankom nam zaświadczenia wyborcze.

W zaświadczeniu, które otrzymałam, czytam, że jestem posłem. Myślę jednak, że wybrałyście/-liście mnie na posłankę. Dziękuję za to – będę waszą posłanką.

17.10.2023

Dziękuję wszystkim warszawiankom i warszawiakom, a także osobom, które zagłosowały na mnie za granicą. Startując z listy Koalicji Obywatelskiej PO .N IPL ZIELONI  w okręgu wyborczym 19 Warszawa zdobyłam 10 510 głosów. Dzięki Wam będę posłanką i obiecuję, że nie zawiodę. Będę działać na rzecz rzetelnej edukacji dla wszystkich, praw kobiet, równości i różnorodności.

Żadnego sukcesu nie osiąga się w pojedynkę. Za mną stała moja drużyna, której bardzo dziękuję!

Koalicji Obywatelskiej dziękuję za zaufanie, a Ogólnopolskiemu Strajkowi Kobiet – za wsparcie i siłę, którą mi dał!

13.10.2023

Kończymy kampanię wyborczą. Nie byłabym w stanie prowadzić tak intensywnej kampanii gdyby nie wspaniałe osoby, które mnie wspierają, które uwierzyły w sukces i obdarzyły mnie zaufaniem.

13.10.2023

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W Warszawie stawiamy czoła wyzwaniom jakie niosą ze sobą kryzysy psychiczne dotykające nasze mieszkanki i mieszkańców, w tym – tych najmłodszych.
W gronie specjalistek i specjalistów, z różnych dziedzin, od zdrowia po edukację, pomoc społeczną i bezpieczeństwo, wypracowywaliśmy rekomendacje dotyczące wsparcia osób w kryzysie psychicznym i emocjonalnym.

02.10.2023

Z Adamem Bodnarem w śródmiejskim oddziale ZNP rozmawialiśmy o edukacji.
Nauczycielki i nauczyciele podzielili się z nami swoimi pomysłami i solidnie odpytali z naszych propozycji na czas po wyborach.
Było oczywiście o wynagrodzeniach, podstawie programowej, odpartyjnieniu szkoły, ale też o trudnych sprawach jak mobbing czy wypalenie zawodowe.

01.10.2023

Ulicami Warszawy przeszedł Marsz Miliona Serc. Pokazaliśmy, że Polska może być otwarta, demokratyczna, różnorodna i uśmiechnięta. Z nową energią walczymy o każdy głos. 15 października przyjdzie czas na zmianę.

28.09.2023

Na spotkaniu z duńskimi licealistkami i licealistami, którzy realizują rozszerzony program edukacji obywatelskiej, rozmawialiśmy o demokracji, prawach kobiet i prawach osób LGBTQ+ w Polsce.
Duńska młodzież miała okazję porozmawiać z polskimi aktywistkami i aktywistami i porównać sytuację w Danii z sytuacją w Polsce.
Opowieść o Polsce i naszej walce o demokrację i prawa człowieka zrobiła duże wrażenie na młodych Dunkach i Duńczykach.

26.09.2023

Kampania trwa. Codziennie spotykam się z wami na ulicach Warszawy, opowiadam o swojej działalności i programie, słucham Waszych pomysłów i propozycji. Dziękuję za każdą rozmowę.

22.09.2023

Było o pracach domowych, ocenach, statutach, miejscu religii w szkole i karach za farbowane włosy, ale także o „Nad Niemnem” i „W pustyni i w puszczy”. Żywiołowo, dynamicznie i super ciekawie.
Spotkania z młodzieżą są tym, co sprawia mi niezwykłą radość. A jeśli w dodatku są to młode osoby, które odważnie zadają pytania, dyskutują i przedstawiają swoje propozycje, to jest to radość podwójna.
W ramach cyklu Polska to jest ważna rzecz organizowanego przez Dzielnica Śródmieście m.st. Warszawy i Młodzieżowa Rada Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy debatowałam o edukacji z uczennicami i uczniami Hoffmanowej oraz Technikum Gastronomicznego.

15.09.2023

Znaczenie wyborów parlamentarnych dla praw kobiet – Igrzyska Wolności. My, kandydatki na posłanki, musimy dotrzeć do kobiet z informacją, że ich nie oszukamy. I że nawet jeśli nie mają zaufania do całej klasy politycznej, to mogą zaufać osobom, które tak jak one uczestniczyły w protestach Strajku Kobiet w sprawie zakazu aborcji – o tym, jak zachęcić niezdecydowane kobiety do udziału w zbliżających się wyborach parlamentarnych rozmawiałyśmy na Igrzyskach Wolności w Łodzi.

aktualnosci-iw-comp

12.09.2023

Każdy dzień aktywnej pracy na rzecz edukacji przybliża nas do dobrej, równościowej i demokratycznej szkoły.

aktualnosci-iw-comp

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn